Puslapiai

2013 m. birželio 30 d., sekmadienis

Šalta braškių ir rabarbarų sriuba


Kodėl?! Kodėl braškių sezonas toks trumpas?! Tam, kad pilnavertiškai jomis pasimėgaučiau, man reikėtų pasiimti atostogas. Labai rimtai svarstysiu tai kitais metais.
Idėją šiai sriubai nusižiūrėjau vienoje kavinėje: kolega užsisakė šaltos braškių, įsiprašiau paragauti, įvertinau skonį ir jau laukiau, kada pas mano mamą darže pradės rausti tos nuostabios vasaros uogos.
Mūsų šeimynai sriubytė patiko, tiesa, kol aš taikiausi kaip tą sriuba nufotografuoti - ledai visai ištirpo, tad foto ne itin skani (neslėpsiu, kad tikrai žinojau patarimą, jog fotosesijai reikia pasiruošti iš anksto, kad besitaikant "šauti" maistas visiškai neatšaltų, ar kaip šiuo atveju - neištirptų, bet...). Pati sriuba labai gaivi, labai tinka karštai vasaros dienai, kai nesinori jokio sunkaus maisto. Beja, su rabarbairais nemoku elgtis, nes mama iš jų niekada nieko negamino, pati su jais turėjau reikalų tik vieną kartą, tad jei padariau ką nors ne taip - pataisykite :)

Taigi mums reikės:
poros saujų braškių
poros kotelių rabarbarų
cukraus
~2 AŠ krakmolo (naudojau bulvių)
citrinos sulčių

makaronų
braškių
ledų arba plaktos grietinėlės

Paruošimas:
  1. Užverdame vandenį (apie 1 litrą). Sudedame supjaustytas braškes bei nuluptus bei gabalėliais supjaustytus rabarbarus ir paverdame apie 10 minučių.
  2. Suminkštėjusias braškes ir rabarbarus patryniau, kad išleistų visą savo skonį ir perkošiau per sietelį, nes man virtos braškės ir rabarbarai - nelabai.
  3. Gautą "kompotą" pasaldiname.
  4. Pusėje puodelio šalto virinto vandens ištirpiname krakmolą ir pilame į kaitinamą "kompotą". Tiek krakmolo stipriai nesutirštins, tad reguliuokitės pagal savo skonį. Visada galima įpilti daugiau, jei norisi tirštesnės konsistensijos. Svarbu: krakmolą tirpiname tik šaltame vandenyje, karštame jis sušoks į gumuliukus!
  5. "Kompotą" paliekame atvėsti, vėliau dedame į šaldytuvą, kad atvėtų galutinai. Aš savąjį tik atvėsinau šalto vandens vonelėje ir tiekiau vakarienei, todėl ledai taip žaibiškai ištirpo.
  6. Išsiverdame makaronus, perplauname, kad nesuliptų ir paliekame atvėsti.
  7. Patiekiant sriubą, deadme į lėkštę makaronus, užpilame "kompotu", įdedame pjaustytų braškių ir ant viršaus vainikuojame kamuolėliu ledų ar plakta grietinėle.

Skanaus!

Šokoladainis (brownis) su oreo sausainiais


Šis brownis, atrastas Aguonėlės, savo laiku buvo tikras TOP'as  - jį galima buvo pamatyti daugelyje tinklaraščių ir visi negailėjo jam liaupsių. Gerokai atsilikusi (bet geriau vėliau, nei niekada) iškepiau ir aš. Sunku atrasti liaupsę dar neišsakytą šiam pyragui... Geriausias apibūdinimas pačios Aguonėlės - buvo keptas neštis į svečius, bet paliktas namie, nes per skanus su kuo nors dalintis. Nėra ką daugiau bepridurti! Mano šeimynai jis labai patiko. Mama, laikiusi kompaniją mūsų atžalai, atradusi šaldytuve šį pyragą paragavo, ir net po kelių dienų nepamiršo: "Kas ten per pyragas? Labai skanus? Iškepk dar!" O tai pastaruoju metu, patikėkite išgirstu labai retai, nes mama sau neleidžia lepintis saldėsiais.
Pyragas labai sodraus ir turtingo skonio. Labai sotus ir gana saldus. Varškės sluoksnis suteikia jam nemažą dozę gaivumo. Tikrai labai rekomenduoju išsikepti.

Taigi, mums reikės:
Kakaviniam-oreo sausainių sluoksniui:
12 oreo sausainių
115 g sviesto
100 g cukraus
120 g miltų
45 g kakavos
1/3 AŠ druskos
2 kiaušinių

Varškės sluoksniui:
250g tepamo varškės sūrelio (aš ėmiau 2 mažas pakuotes varškės sūrelio Emilki, jos berods po 140 g), tiktų Philadelphia, Rama Creme Bonjour
80 g cukraus pudros (aš dėjau cukrų)
1 AŠ vanilinio cukraus

Papuošimui:
6 oreo sausainių

Paruošimas:
  1. Varškės sūrelį išsukame su cukraus pudra (mano atveju - cukrumi), vaniliniu cukrumi ir padedame į šaldytuvą.
  2. tešlai skirtus sausainius susmulkiname. Aš persistengiau - supjausčiau juos iki trupinėlių. Pakanka perpjauti į 4 dalis.
  3. Sviestą kartu su cukrumi dedame į nedidelį puodą ir kaitinti ant ugnies, kol ištirps sviestas (cukrus neturi visiškai ištirpti). Atidedame į šoną 5 minuėms, kad atvėstų.
  4. Gerai išplakame kiaušinius.
  5. Beplakant kiaušinius supilame pravėsusį sviestą ir plakame, kol masė taps kremine. 
  6. Įmaišome persijotus, su kakava ir druska sumaišytus miltus.
  7. Galiausiai įmaišome susmulkintus sausainius.
  8. Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi. Net jei naudojate silikoninę formą, vis tiek išklokite - iškepęs pyragas gana minkštas ir nebus lengva jį išimti iš formos.
  9. Kepimo formoje pPaskleidžiame pusę kakavinės masės. Ant viršaus visą varškės masę, ant viršaus - likusią kakavinę. Lengva nebus, nes tešla gana tiršta, kai kurioms kepėjoms ji gavosi ypač kieta. Su pagaliuku kiek pamaišome viršutinius du sluoksnius.
  10. Sudėliojame ant pyrago viršaus likusius sausainius.
  11. Kepame iki 180 laipnsių įkaitintoje orkaitėje ~30 minučių.
  12. Patiekiame atvėsintą.

Skanaus!




Šaltinis: Aguonėlės blog'as





2013 m. birželio 28 d., penktadienis

Naminis graikiškas jogurtas


Dar vienas super paprastai gaunamas rezultatas namie. Aišku, viskas ypač paprasta, jei naminį jogurtą gaminiesi namie (kas yra tikrai super lengva!). Kai nusprendžiau, kad atėjus šiam braškių sezonui, būtinai reikia pasigaminti dabar tokių madingų šaldyto jogurto ledų, atėjo eilė ir naminiam graikiškam jogurtui. Jei atvirai, net nepavadinčiau viso proceso gamyba :) 
Prisipažinsiu, kad nesu ragavusi pirktinio graikiško jogurto, bet kaip suprantu jis yra tas pats jogurtas tik daug tirštesnis. Tad tai, ką rezultate turėjau, manau, kad atitinka graikiško jogurto požymius: buvo tikrai tirštas (riebios grietinės tirštumo), labai glotnus jogurtas. Paragavusi pagalvojau, kad drąsiai galėtų pakeisti mascarponės sūrį elementariuose receptuose, kur tiesiog sluoksniuojama mascarponė ir vaisiai ar pan. Produktas beveik dietinis - manasis 2,5 proc. riebumo - tiek, kiek riebumo turėjo apie 10 proc. riebumo, kai pienas, iš kurio gaminau jogurtą - 2,5 proc. (formulės išvedimą žr. Insolentės komentarą :) 

Taigi, mums reikės:
natūralaus jogurto (tinka ir pirktinis)
marlės
rėžio
dubens
šaldytuvo

Paruošimas:
  1. Rėtį iškojame marle ir dedame ant dubens, kad turėtų kur nusivarvėti išrūgos, o ojų yra maždaug pusė jogurto kiekio.
  2. Supilame jogurtą ir dedame į šaldytuvą 4-12 valandoms. Kai kuriuose šaltiniuose radau kad pakanka 4 valandų ar net 1 valandos, kitur pataria laikyti ne trumpiau nei 12 val. Aš viską padariau iš ryto, o darbo vaisiais jau džiaugiausi grįžusi po darbo.
  3. Viskas. Tiek to darbo
Skanaus!


P.S. Jei jogurtą nusivarvėti paliksite 2 paroms, gausite jogurto sūrį, iš kurio galima formuoti rutuliukus, juos pamarinuoti aliejuje su žolelėmis ir druska. Turėsite puikų užkandį ir/ar užtepėlę. Čia mano kitas "projektas" :) Apatinėje foto matosi, kad apatinis sluoksnis turi gerokai mažiau drėgmės ir jau panėšėja į sūrį.



P.P.S. Susidariusias išrūgas sunaudojau rytiniui vaisių kokteiliui.

P.P.S. o čia statistikai:



Marinuotas varškės sūris


Šaldytuve liūdėjo beveik kilograminis varškės sūris. Pusę realizavau šiame pyrage, o kitą pusę nusprendžiau paaukoti eksperimentui. Eksperimento rezultatai - šio pusmečio, mažiausiai, atradimas. Net nežinau, kodėl šį receptą laikiau lentynoje net pusantrų metų. Lietuviškas varškės sūris įgauna visiškai kitą pavidalą ir skonį ir pavirsta sodriu bei minkštu. Kažkuo primena fetos sūrį. Tik, kaip pastebėjo viena  kolegė - jis ne toks riebus kaip feta. Idealiai tinka užkandžiams prie vyno. Aš šio sūrio dėjau į šviežių daržovių salotas, išbandžiau kaip užtepėlę sumuštiniams su agurku, puikiausiai tiktų ir pomidorai, ar saulėje džiovinti pomidorai (nors pats sūris turi pakankamai skonio, tad priedų pakaktų švelnesnių ir atsveriančių gaivumu). 

Taigi, mums reikės:
~300-400 g varškės sūrio (manasis buvo 22 proc. riebumo)
1 litro virinto vandens
3 VŠ druskos
ypač gryno alyvuogių aliejaus
1-2 VŠ rožinių pipirų
poros šakelių šviežių čiobrelių
Provanso žolelių mišinio (pridėjau nuo savęs, ir esu patenkinta rezultatu)

Paruošimas:

  1. Druską ištirpiname vandenyje - paruošiame sūrymą.
  2. Sūrį supjaustome kubeliais, suberiame į sūrymą ir dedame į šaldytuvą parai.
  3. Sūrymą nupilame, sūrį pabarstome prieskoniais, dedame į uždaromą indą ir užpilame iki viršaus alyvuogių aliejumi (prisipažinsiu - suveikė suvalkietiška natūra, ir labai jau iki viršaus nepyliau).
  4. Dedame į šaldytuvą ir paliekame dar 2-3 paroms pasimarinuoti.

Skanaus!


P.S. O tie sumuštiniai su agurku tiesiog nereAlūs! Patikėkit!
Šaltinis: Žurnalas Virtuvė Nuo...Iki... 2012 m. Nr. 1-2 (32), redaktorės Eglės receptas.


Papildymas (2013 07 05): Pietums dėžutėje pasigaminau tokias paprastas salotas: virti grikiai, agurkas, pomidoras ir šis sūris bei aliejus nuo sūrio. Valgiau ir net murkiau iš skanumo! Taip elementaru, bet sūris ir prieskonių prisigėręs aliejus paprastą patiekalą pakylėjo į gerokai aukštesnį lygmenį.

Papildymas (2014 06 09): Šį sūrį jau gaminau ne kartą. Prieskonius naudoju kokius turiu, o štai neseniai radau štai tokias variacijas:
- Citrinos žievelės + rozmarinas + pipirai.
- Lauro lapas + čili + apelsinų žievelės + pipirai.
- Česnakas + bazilikas + raudonėlis + pipirai.
- Lauro lapas + čiobreliai + česnakas + rožiniai pipirai  + pipirai.
- Citrinos žievelės + čiobreliai + raudonėliai + petražolės + 2 siltelės česnako + čili dribsniai + juodieji pipirai

2013 m. birželio 20 d., ketvirtadienis

Amerikietiški blynai


Kažin kada kepti blynai (jei tiksliau tai praėjusį spalį). Buvo skanūs, minkšti ir purūs. Bet padariau klaidą - užsimaišiau tešlą iš vakaro, tad nebuvo labai amerikietiški - stori. Matyt kepimo milteliai per naktį suveikė ir jau nebeiškėlė tešlos kepimo metu. Dalį tešlos iškepiau įprastai, dalį - su obuoliais - mano mėgstamiausias variantas.

Taigi, mums reikės:
2 kiaušinių
2 VŠ cukraus
vanilinio cukraus
žiupsnelio druskos
250 ml pieno
195 g (375 ml) miltų
2 AŠ kepimo miltelių
60 g tirpinto sviesto

obuolių, mėlynių, bananų, šokolado - pagal pageidavimą

Paruošimas:
  1. Kiaušinius išplakame su cukrumi, druska, vaniliniu cukrumi.
  2. Miltus persijojame ir sumaišome su kepimo milteliais.
  3. Po truputį pilame miltus ir pieną, kol užmaišome tešlą be gumuliukų.
  4. Supilame tirpintą ir kieka tvėsusį sviestą, gerai išplakame.
  5. Jei dedame kokius nors priedus - įmaišome.
  6. Paliekame tešlą "pailsėti: 15 - 20 minučių - miltai išbrinks ir blynai bus minkštučiai.
  7. Kepame įkaitintoje keptuvėje. Papildomų riebalų nebereikia - jų pakanka iš sviesto tešloje. 
Skanaus!


Šaltinis: Receptų medis

2013 m. birželio 17 d., pirmadienis

Grikiai su daržovėmis


Šios salotos mane labai nustebino. Gerąja prasme! Man buvo labai skanu ir nežinau, ar dėl to, kad buvau labai alkana, ar tiesiog jos yra labai skanios. Visi skoniai labai derėjo, man nieko netrūko ir  nieko nebuvo per daug.
Mūsų šeimoje grikiai yra visiškai nepopuliarūs, tad šį kartą tiesiog susikurpiau sau pietus į darbą, kad niekam neužkliūtų, nes nei iš šio nei iš to labai užsimaniau kažko "grikiško". Mano laimei tai buvo vieni iš skaniausių pietų, valgytų pastaruoju metu. Šias salotas pietums dariausi jau ne kartą ir net ne du kartus, ir jos man dar nenusibodo tikrai!

Taigi, mums reikės:
grikių (~poros saujų)
1 pomidoro
2 jaunų svogūnėlių su laiškais
saujos įvairių salotų (aš dėjau gražgarstes ir paprastas lietuviškas salotas)
1 kietai virto kiaušinio
druskos, pipirų
alyvuogių aliejaus (aš pyliau moliūgų sėklų aliejų)

Paruošimas:
  1. Grikius išverdame, kad būtų birūs. Čia jau pamokyti negaliu, nes pati viriau grikius pirmą kartą per tris metus - sėkmingai pavyko: grikių ir vandens santykis 1:1,5. Grikius nuploviau, užpyliau vandeniu ir užviriau. Viriau apie 13 min. Nuėmusi nuo ugnies, palikau pabrinkti. Vandens nebeliko, grikiai buvo birūs, nesuvirę į košę ir dar buvo ką pakramtyti, bet tikrai nebuvo neišvirę. Išvirusius grikius atvėsiname.
  2. Grikius sumaišome su kubeliais pjaustytu pomidoru, smulkintais svogūnų laiškais, salotomis, pjaustytu kiaušiniu.
  3. Pašlakstome aliejumi, pagardiname druska bei pipirais, išmaišome ir skanaujame.

Skanaus!


Adaptuota iš  Virtuvės mitų griovėjų knygos "7 Ingredientai"

2013 m. birželio 13 d., ketvirtadienis

Vištienos šlaunelės medaus ir garstyčių padaže


Nuostabi vištiena! Minkšta, drėgna. O skonis nuostabiai suderintas - saldžiai rūgštokai nuostabus. Puikiai subalansuotas. Kepdama maniau, kad tai bus pirmas ir paskutinis kartas šiam receptui, nes mano vyriškis gana konservatyvus, bet kai paragavo, pamiršo, kad yra garnyro ir kapojo net ausys linko, sakydamas, kad nieko nereikia - višta su padažu pati viena nuostabi. Mūsų didžiam nustebimui, mažąjam ši vištiena taip patiko, kad faktiškai jis mus apvalgė - mums beliko tik kaulelius graužti. Tad be sąžinės graužimo, dedu šį receptą į mūsų šeimos TOP'ų kategoriją.

Taigi, mums reikės:
6 vištienos šlaunelių (tikrai tiks ir kitos kūno dalys. Čia esmė - padažas)

Padažui:
3 VŠ medaus
3 VŠ garstyčių (naudojau grūdėtąsias)
šviežių čiobrelių, tinka ir džiovinti
1 stiklinės balto vyno
druskos, pipirų

Paruošimas:
  1. Vištos šlauneles pagardiname druska ir apkepame gerai įkaitintoje keptuvėje su šlakeliu aliejaus. Pakepiname, kad būtų gražiai ir skaniai apskrudę.
  2. Apkeptą vištieną dedame į kepimo indą.
  3. Iš keptuvės nupilame aliejaus perteklių ir sudedame medų, garstyčias, čiobrelius bei pipirus. pakaitiname, kol viskas susimaišys.
  4. Gautuoju padažu aptepame vištiena, į kepimo indą supilame vyną.
  5. Kepimo indą sandfariai uždengiame folija.
  6. Kepami iki 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 30 minučių.
  7. Išimame kepimo indą iš orkaitės. Nuimame foliją. Susidariusį skystį supilame į keptuvę ir kaitiname kol sutirštės. Kaitinant padažą paragaujame ar nieko netrūksta. Ko trūksta - įdedame.
  8. Kol ruošiame padažą, vištą dedame atgal į orkaitę, kad apskrustų.
  9. Paruoštą vištieną patiekiame su padažu ir mėgiamu garnyru.
Skanaus!


Šaltinis: Beatos virtuvė

2013 m. birželio 11 d., antradienis

Plikyti pyragaičiai (užkandžiams)


Tikriausiai pakartosiu dažno, kepusio plikytus sausainius, patirtį - galvojau, kad tai be galo sudėtinga. Pasirodo iškepti plikytus sausainius taip paprasta, kad aš tai patyrusi, greitai užsimakalavau antrą partiją ir iškepiau pagal dar vieną receptą. Pateiksiu abu. Antrosios partijos sausainiukai man lyg skanesni, švelnesni, minkštesni  buvo, bet kai kurie iš jų, nenaudėliai, man truputį sukrito, gali būti, kad per daug įdėjau kiaušinių
Žaidžianti virtuvę Elžbieta, turinti kulinarinę/kondterinę patirtį, kuria net nedrįsčiau abejoti, parašė štai tokią plikytų pyragaičių produktų proporciją, kurią žinant jokių receptų nebereikia: 2 : 1 : 1 (skystis, riebalai, miltai). 
Aš šiuos pyragaičius kepiau savo sūnaus trečio gimtadienio šventei, kuri neįvyko, dar kovo mėnesį. Ketinau juos įdaryti pikantiškais įdarais ir jie būtų patapę puikiomis vieno kąsnio užkandėlėmis. Neprireikė, tad rodau tik plikytinukus. Neabejoju, kad ateityje pasirodysiu ir su įdarais.


Plikyti sausainiai nr. 1

Taigi, mums reikės (~1 skarda sausainėlių):
150 ml vandens
70 g sviesto
150 ml miltų
1/3 AŠ druskos
saldžios paprikos miltelių (dėl spalvos ir aromato)
2-3 kiaušinių (aš dėjau 2 nedidelius)

Paruošimas:
  1. Užviriname vandenį kartu su sviestu, druska ir paprikos milteliais.
  2. Nukeliame nuo ugnies, po truputį suberiame miltus, nuolat  maišant. Maišome tol, kol tešla sušoks į vieną gabalą ir nebelips prie puodo sienelių. Aš maišiau su mikseriu, su tešlos minkymo antgaliais.
  3. Tešlą truputį atvėsiname (~5 minutes).
  4. Po vieną mušame kiaušinius ir maišome su mediniu šaukštu, po kiekvieno gerai išmaišant, kad neliktų kiaušinio pėdsakų. Geriausia maišyti su mediniu šaukštu ir jokiu būdu neplakti. Kiaušinių reikia dėti tiek, kad tešla būtų pakankamai tvirta ir laikytų formą. Teisingas tirštumas, kai tešla nuo šaukšto nukrenta ne iš karto :)
  5. Konditerinio švirkšto/maišelio ar tiesiog šaukšto pagalba formuojame pyragėlius (maždaug graikiško riešuto dydžio) ant kepimo popieriumi ištiestos skardos. 
  6. Kepame iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kol padidės ir susidarys plutelė (apie 10 minučių), tada kaitrą sumažiname iki 180 ir kepame kol gražiai parus. Labai bijojau sudeginti, tad meditavau prie orkaitės stebėdama pyragaičius, pamiršusi stebėti ir laikrodį. Svarbu nedarinėti eigoje orkaitės, kad pyragaičiai nesukristų!
  7. Iškeptus pyragaičius atvėsiname, nupjauname ar įpjauname viršūnėles ir pripildome norimais įdarais.
Šaltinis: SM


Plikyti sausainiai nr. 2

Taigi, mums reikės (~1 skarda sausainėlių):
200 ml vandens
100 g miltų
100 g sviesto
1/2 AŠ druskos
3-4 kiaušinių

Paruošimas:
Analogiškas, kaip ir pirmiesiems pyragaičiams.

Šaltinis: Žaidžiame virtuvę



Dar kartą kepiau šiuos pyragaičius (pagal receptą Nr. 2) ir įdariau šiais įdarais (tik nenufotografavau...et..):

  1. Pikantiška mišrainė - virtas kiaušinis, fermentinis sūris, česnakas, majonezas.
  2. Lašišos įdaras: šaltai rūkyta lašiša, virtas kiaušinis, kaparėliai, svogūnų laiškai (tinka ir poras), krapai, majonezas. Plona citrinos skiltelė papuošimui.
  3. Kumpio įdaras: Panevėžio file, fermentinis sūris, svogūnų laiškai, majonezas. Plonas raudonos paprikos griežinėlis papuošimui.
  4. Krabų lazdelių: krabų lazdelių, agurko, fermentinio sūrio, svogūnų laiškų, majonezo.

2013 m. birželio 8 d., šeštadienis

Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške ir žalumynais


Praėjusį mėnesį pratingėjusį, šį - stengiuosi nepraleisti Languotos prijuostės, kurią birželio mėnesį ryši Valerija - labai žavaus tinklaraščio Cukerka šeimininkė. Taigi, birželis skirtas varškei, jogurtui ir sūriui. Produktai, kuriuos šemoje naudojame tikrai dažnai. Jogurtą kas savaitę gaminu pati - toks jis man skaniausias! Visi kiti šio mėnesio temos elementai - varškė ir sūris -  mūsų virtuvėje sudalyvauja daugmaž kaip pas vidutinį statistinį pilietį.
Kad nebūtų šis įrašas vien sausa statistika apie pieno produktų vartojimą, Valerija klausė ir apie mėgstamiausius posakius, susijusius su maistu. Man labiausiai patinkantis yra parašytas po mano tinklaraščio pavadinimu, cituojantis Beatą Nicholson: "Gyvename ne tam, kad valgytume, o tam, kad valgytume skaniai!". Labai panašus ir mano dar dažniau vartojamas posakis, bei gi apibūdinantis mano santykį su maistu yra: "Vieni žmonės valgo, kad gyventų, kiti gyvena tam, kad valgytų." Aš priklausau pastariesiems, jeigu ką :) Na ir pabaigai mano vyro mėgstamas posakis su priešistore: kai kas nors pamatęs jo darytas fotografijas replikuoja "ooo kaip gražu, su kokiu fotoaparatu jos darytos?", jis visada atsako - "kaip geri puodai negarantuoja puikaus patiekalo, taip ir pats geriausias fotoaparatas negarantuos pribloškiančios foto". Na, jis pasako taikliau, bet gi nežadinsiu žmogaus, norėdama tikslios formuluotės :D

Na, o dabar apie esmę: šie pyragėliai puikus užkandis, tinkantis prie vyno. Pasak mano vyro prie alaus - nelabai. Ruošiau aš jį tarptautinei kamynų dienai (05.31 - kaimynų diena švenčiama gegužės paskutinėmis dienomis) ir man buvo labai smagu, kai mano lėkštę su šiais pyragiukais vis kas nors paimdavo ir siūlant vieni kitiems sakydavo - "čia kažkas labai skaniai iškepė". Idėją nusižiūrėjau štai čia, bet galiausiai iš jos liko tik idėja, įdarą gerokai pakoregavau pagal save. Skaniausi švieži. Kitą dieną, fotosesijai paliktieji, jau buvo praradę dalį žavesio, bet gal todėl, kad juos taip ir palikau ant spintelės - nepridengiau, neįdėjau į maišelį ar pan..

Taigi, mums reikės:
Pyragėliams:
500 g sluoksniuotos bemielės tešlos
300-360 g varškės
1 kiaušinio
pluošto svogūnų laiškų, petražolių, laiškinio česnako, šviežių čiobrelių
1-2 skiltelių česnako (jei nedėsite laiškinio česnako)
saujelės tarkuoto Džiugo sūrio
druskos, pipirų

Aptepimui:
1 kiaušinio, išplakto

Paruošimas:
  1. Sluoksniuotą tešlą atšildome pagal nurodymus ant pakuotės.
  2. Žalumynus susmulkiname ir sumaišome su varške.
  3. Įmušame kiaušinį, beriame tarkuotą Džiugo sūrį, pagardiname druska ir gerai išmaišome.
  4. Tepame pasiruoštą varškės masę ant sluoksniuotos tešlos. Manoji buvo mažais lapeliais. Žaidimo daugiau, bet pyragėliai gavosi nedidukai - vieno, dviejų kąsnių ir labai smagiai valgėsi. Susukame tešlą į volelį ir supjaustome ~1,5 storio pyragėliais.
  5. Išdėliojame pyragėlius ant kepimo popieriumi ištiestos kepimo skardos ir aptepame kiaušiniu.
  6. Kepame iki 200 laipnsių įkaitintoje orkaitėje apie 20 minučių, kol pyragėliai gražiai parus.
Skanaus!


2013 m. birželio 3 d., pirmadienis

Pavlova su braškėmis, pavirtusi į Itono betvarkę


Desertą pavadintą rusų balerinos Pavlovos vardu jau senokai buvau nusižiūrėjusi ir įsirašiusi į sąrašus, bet mūsų šeimoje kaip ir daugelį dalykų - morengus valgau aš viena. Na dabar gal ir mažasis prisidėtų, bet niekas jam neleidžia piktnaudžiauti saldumynais. Praėjusiais metais tarp tinklaraštininkų šis desertas buvo labai populiarus. Prisipažinsiu, kad šis įrašas savo valandos laukė daugiau nei metus, nes gaminau aš jį pernai, besibaigiant braškių sezonui. Nuotraukos savo laiku kažkur nusimetė, tad teko laukti kol vėl Lietuvoje pasirodys braškės. Tiesa, braškės iš močiučių daržų dar nepasirodė, bet tokį desertą rodyti jau galima. Tebūnie tai simboliškas įrašas vasaros pradžiai paminėti :) 
Pradinis užmanymas ir buvo Pavlova - prašmatnus ir tikrai įspūdingai atrodantis desertas, bet tada, kada buvo suplanuota panaudoti iškeptą pagrindą, to padaryti nepavyko, galiausiai imdama dar šiek tiek pagrindą aplaužiau, tad iš mano Pavlovos su braškėmis liko Itono betvarkė. Man patiko! Labai! Šiais metais bandysiu rasti progą ir tikrąjai Pavlovai su braškėmis. Šis desertas visai nebūtinai turėtų būti tiekiamas su braškėmis, galima naudoti ir kitas uogas, vaisius, ar net gi konservuotus vaisius, bet mano supratimu, braškės čia tinka labiausiai!

Taigi, mums reikės:
Pagrindui:
6 baltymų (kambario temperatūros!)
300 g smulkaus cukraus
žiupsnio druskos
1 AŠ krakmolo
1 AŠ balto vyno acto

Papuošimui:
400-500 ml plakamosios grietinėlės (mažinant kalorijas galima naudoti liesą grietinėlę ir standiklį, ar jau parduodamą purškiamą grietinėlę) galima įberti šaukštą cukraus, bet saldumo pakanka nuo pagrindo
braškų, aviečių ar kitų uogų ar vaisių

Paruošimas:
  1. Baltymus su žiupsneliu drusko plakame kol susidarys standžios putos.
  2. Po truputį nuolat plakant suberiame cukrų. Plakame, kol baltymaų putos bus standžios ir blizgios.
  3. Pabaigoje supilame krakmolą bei actą ir atsargiai išmaišome. Nepermaišome, kad baltymai nesukristų.
  4. Ant kepimo popieriaus nupaišome apie 20 cm skersmens skritulį. tą lengvai galima padaryti lėkštės pagalba.
  5. Apverčiame kepimo popierių ir paskirstome skritulio viduje išplaktus baltymus suformuojant kiek aukštesnį kraštelį.
  6. Kepame pagrindą iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 5 minutes. tada sumažiname temperatūrą iki 130 laipsnių ir kepame apie 1 valandą. Iškepusio pagrundo išorė turi būti traški, o vidus minkštas - zefyrinis. žr. pastabą, parašytą P.S.
  7. Morengą paliekame šiek tiek praviroje orkaitėje kol visiškai atvės.
  8. Desertą surenkame prieš tiekimą. Jei darome Pavlovą, tuomet iki standžių putų išplaktą grietinėlę paskleidžiame ant morengo viršaus, o viršų dosniai papuošiame braškėmis. Itono betvarkės atveju, pagrindą sulaužome ir kartu su grietinėle bei uogomis sluoksniuojame taurėse ar induose.
Skanaus!

Į pernykštes Pavlovas akis galite paganyti pas AušrąSonatinąNeringą. O kur dar šokoladinė Pavlova su braškėmis pas Aušrą, mmMmmMm.

Patarimai (rasti čia):
  • Baltymus reikia kruopščiai atskirti nuo trynių, antraip gali nepavykti išplakti standžių putų. Trynius iš karto dėti į šaldytuvą (kam nors pravers), o baltymus pusvalandį palaikyti kambario temperatūroje.
  • Baltymus plakti labai švariame, neriebaluotame, sausame inde. Plakiklio antgaliai taip pat turi būti visiškai sausi.
  • Baltymų putos būna baltesnės ir standesnės, jeigu plakant įpilamas šlakelis acto. Be to, nuo acto ir kukurūzų krakmolo iškepusio morengo plutelė būna kieta ir traški, o vidus – zefyro konsistencijos.
  • Kuo smulkesnis cukrus, tuo geriau. Bet susmulkintas iki miltelių irgi netinka. Stambokus cukraus kristalus galima pasmulkinti subėrus į elektrinio smulkintuvo indą ir įjungus pusei minutės.
  • Ypač svarbi orkaitės temperatūra. Ji turi būti ne aukštesnė kaip 130ºC. Tokioje temperatūroje baltymų tešla ir iškepa, ir užtektinai išdžiūsta, bet lieka balta. Kepant karštesnėje orkaitėje kepinio paviršius pagelsta nuo susikaramelizavusio cukraus, plutelė sutrūkinėja, o vidus lieka drėgnas ir lipnus. Nereikia skubėti kepinio tuoj pat traukti iš orkaitės: geriausia, išjungus ugnį, palikti jį, kol orkaitė visiškai atauš.
P.S. Paskaičiusi gana kategorišką, bet, tikiu, teisingą įrašą apie Pavlovą ir morengus, supratau, kad visgi mano Pavlova nebuvo visai teisinga. Pasak Elžbietos, morengas, koks jis bebūtų ir kam jis būtų skirtas turi būti baltas. Tad kepti jį reikia 30 min. 140 laipsnių temperatūroje, vėliau sumažinti iki 105 laipsnių ir kepti dar 1,5 val. Atvėsinti praviroje orkaitėje.