Puslapiai

2013 m. balandžio 8 d., pirmadienis

Čenakai


Vakarienė buvo labai skani, todėl kodėl nepasidalinus. Juolab, kad pirmasis mano čenakų receptas be nuotraukos. 
Čenakai tuo ir gerai, kad juos gaminant ir keičiant ingredientus, kas kartą galima išgauti vis kitą rezultatą. Šį kartą įpyliau grietinėlės, kuri suteikė skoniui švelnumo. Aš užsispyrusiai svogūnus pakepinu prieš dedant į čenakines, nes man taip skaniau. Kaip visada, kai receptas iš mano galvos, kiekių nerašau. Bet kiekiai čia ir nesvarbu, svarbu idėja.

Taigi, mums reikės:
vištienos krūtinėlės
pievagrybių
morkų
bulvių
svogūnas
2-3 česnako skiltelės
grietinėlės (tinka ir liesesnė)
sultinys
lauro lapai, druska, pipirai

Paruošimas:
  1. Svogūną susmulkinau ir pakepinau ghee svieste, tinka ir aliejus. Kai jis suminkštėjo, sudėjau pasmulkintus pievagrybius. Į kepimo pabaigą subėriau smulkintą česnaką.
  2. Svogūnus padlainau po čenakines.
  3. Toje pačioje keptuvėje ant didesnės ugnies apkepinau smulkiai supjaustytą vištienos krūtinėlę. Bekepant pagardinau druska, pipirais. 
  4. Toliau viskas paprasta: į čenakines ant svogūnų su pievagrybiais sluoksniuojame vištieną (aš juos sumaišiau indelyje), kubeliais supjaustytas morkas, kubeliais pjaustytas bulves.
  5. Ant viršaus uždedame po lauro lapą. 
  6. Į kiekvieną čenakinę dosniai šliūkštelime grietinėlės. Jei gerai atmenu, 4 čenakinėms padalinau 200 g grietinėlės. Įpilame sultinio. Svarbu nepripildyti indelių iki viršaus, nes užvirus indo turiniui yra grėsmė, kad dalis skanumo išbėgs.
  7. Dedame čenakines ant kepimo skardos - apsidraudimui, jei visgi išbėgtų ir nereikėtų vėdinti namų bei gramdyti visos orkaitės.
  8. Kepame iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 30 min., po to kaitrą sumažiname iki 150 ir dar kepame 20-30 minučių. Patikriname ar bulvės morkos minkštos ir skanaujame.

Skanaus!

2013 m. balandžio 3 d., trečiadienis

Žuvies kepsneliai/piršteliai


Antroji languotą prijuostę užsirišusi Kiaunė  kovo mėnesį paskelbė žuvies mėnesiu. Nesugebėjau suspėti į traukinį laiku (raudonuoju iš gėdos), bet pamačiau, kad man paliko galimybę jį pasivyti, už ką jaučiuosi labai dėkinga. Pas Kiaunę užmačiau mane labai sudominusį patiekalą - menkę su pomidorais ir čiobreliais. Prisipažinsiu, kad tikrai gaminau, bet kol kas įrašo nebus. Patiekalas potencialiai tikrai be galo skanus, labai lengvai ir greitai paruošiamas (o tai taip pat didelis privalumas), bet būtina sąlyga - gera žuvis. Aš naudojau šaldytą menkę ir finale vakarienei valgiau padažą (kuris buvo labai skanus ir tirkai puikiai tiktų prie žuvies) su bulvių koše, nes valgant žuvį buvo ajusmas toks, kad kramtau žuvies skonio kempinę ar žuvies skonio šlapią tualetinio popieriaus  guzą. Tai va... Bet tikrai gaminsiu dar kartą - kai nusipirksiu skanios tikros žuvies, nes receptas vertas pakartojimo. Todėl man įdomu, kur kauniečiai perka skanią žuvį?
Taip, dabar labiau į temą - apei žuvies racioną mūsų šeimoje. Valgome jos tikrai mažiau nei reikėtų ar norėtųsi (žuvies patiekalus mes tikrai mėgstame) - gal tik kartą per mėnesį. Tai matosi ir mano tinklaraštyje, žuvies receptų minimaliai, tik 3 procentai. Pavasariais mano organizmas pradeda tyliai sakyti mėsai - Ne! Todėl žuvies tam laikui mūsų meniu atsiranda  šiek tiek daugiau. Kadangi žuvį gaminu rečiau nei norėtųsi, mano įgūdžiai jos ruošime dažniausiai gana elementarūs - pabarstau prieskoniais, pavolioju džiūvėsiuose ir į keptuvę. O kai mama ant tokios žuvies uždeda didelį sluoksnį kepintų svogūnų su pomidorų padažu - pirštus apsilaižau bevalgydama. 

Šis patiekalas nesudėtingas ir skanus. Tiesa, aš gamindama per daug nesvėriau produktų, todėl mano skonio receptoriams pasirodė, kad kiek per daug bulvių. Bet bendras įvertinimas labai geras. Patiekus su padažu - gauname puikų užkandį. Pasiruošus iš anksto, vakarienei pagaminti prireiks labai mažai laiko.

Taigi, mums reikės:
400 g skustų bulvių
375 g baltų tvirtos mėsos žuvų filė be odos
100 ml pieno
druskos ir pipirų

3 smulkintų svogūnų laiškų
1 citrinos smulkiai tarkuota žievelė
2 VŠ pesto padažo (neturėjau ir nedėjau)

1/4 puodelio miltų

džiūvėsėlių
2-3 VŠ tarkuoto Džiugo sūrio
1 kiaušinio

Paruošimas:
  1. Išverdame bulves.
  2. Į keptuvę edame žuvį, užpilame pienu ir pagardiname druska bei pipirais. Kai jau beveik užverda, sumažiname ugnį, uždengiame ir kaitiname 5 minutes, kol žuvis pasidarys biri.
  3. Žuvį išimame ir sutriname šakute. Pieno neišpilame.
  4. Sutriname bulves ir sumaišome su žuvimi, svogūnų laiškais, citrnos žievele, pesto padažu ir 1 1/2 VŠ pieno, atlikusio nuo žuvies troškinimo.
  5. Pagardiname pagal skonį druska bei pipirais ir paliekame atvėsti.
  6. Iš atvėsusios masės formuojame kepsnelius arba pirštelius ir apibarstome miltais.
  7. Viename dubenėlyje išplakame kiaušinį, kitame sumaišome džiūvėsėlius su sūriu.
  8. Paplotėlius pamirkome kiaušinio plakinyje ir apvoliojame džiūvėsiuose.
  9. Kepame iki 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 20 minučių. Šalia galima išdėlioti pomidorų griežinėlius, bus puikus garnyras.
  10. Patiekant pirštelius kaip užkandį, labai tinka padažas - majonezas+jogurtas+pomidorų padažas+česnakas.
  11. Kepsnelius galima užšaldyti, ką aš su dalimi ir padariau. Tada tereikia keliomis minutėmis kepti ilgiau.
Skanaus!



Šaltinis: Knyga "Skanu ir nebrangu"

2013 m. balandžio 2 d., antradienis

Sluoksniuotos tešlos pyragas su cukinijomis ir šonine


Dar vienas Virtuvės mitų griovėjų receptas, puikiai tinkantis kaip užkandis ar kaip alternatyva greitai paruošiamai vakarienei. Esminis patarimas: šoninę pjaustykite itin plonai! Aš buvau kiek nerūpestinga ir atsaini, todėl man buvo kiek per riebu ir per sūru. Beja, knygoje prie ingredientų parašyta, jog naudoti karšto rūkymo šoninę, o kitame puslapyje parašyta, kad geriau nenaudoti karšto rūkymo, nes ji sūri : ) Aš sakau, kad naudoti galite ir karšto rūkymo, bet plonai plonai supjaustytą :)

Taigi, mums reikės:
250g sluoksniuotos bemielės tešlos
1 žalios jaunos cukinijos
100 g fermentinio sūrio
120 g karštai rūkytos šoninės (labai plonai supjaustytos)
2-3 šakelės šviežių čiobrelių (pamiršau)
1 kiaušinio
pipirų

Paruošimas:
  1. Tešlą atšildome pagal nurodymus ant pakelio.
  2. Sluoksniais sudedame bulvių skustuku išilgai supjaustytą cukiniją, plonai supjaustytą šoninę ir sūrį.
  3. Pabarstome čiobreliais ir pipirais.
  4. Susukame viską į rutinėlį, supjaustome ~2 cm storio griežinėliais ir išdėliojame ant kepimo popieriumi ištiestos skardos. Jei norime atskirų pyragėlių, dėliojame geroku atstumu vieną nuo kito.
  5. Patepame plaktu kiaušiniu.
  6. Kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30-40 minučių.
Skanaus!


P.S. Vietoje šoninės galima naudoti plonai pamuštą vištienos krūtinėlę, prieš tai ją pabarsčius druska ir pipirais. Mėsos galima ir visai nedėti.

Šaltinis: Virtuvės mitų griovėjų knyga "7 ingredientai"